Informacje ogólne

Szkoła Podstawowa w Lipiu

Szkoła jest sześcioklasową , publiczną szkołą podstawową prowadzoną przez Wójta Gminy Gródek n/D. Siedzibą szkoły jest budynek szkolny położony we wschodniej części wsi Lipie, w odległości ok. 1 km od brzegów Jeziora Rożnowskiego i drogi wojewódzkiej Dąbrowa Tarnowska - Dąbrowa k/ Nowego Sącza, przy rozjeździe dróg gminnych w kierunku przysiółków Lipie-Stara Wieś i Lipie-Zbęk.

Budynek o pow. 708 m wraz z 65 arową działką położony jest na północno-wschodnim zboczu wzniesienia Zawale (514 mnpm), położonego na Pogórzu Rożnowskim (na Sądecczyźnie), na wysokości 340 mnpm. Szkoła funkcjonuje w środowisku o szczególnych walorach krajobrazowych, pełnym drobnej zwierzyny i w otoczeniu zieleni.

Działająca od ok. 100 lat szkoła dysponuje obecnie 3 - kondygnacyjnym budynkiem, w którym mieści się m.in. szkolna biblioteka udostępniająca swoje zbiory (ok 3 tys. woluminów) uczniom i okolicznym mieszkańcom. W oparciu o bazę szkolną od 1986 r. działa w Lipiu klub sportowy (Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Lipie"). Szkoła dysponuje nadto pełnowymiarowym asfaltowym boiskiem do piłki ręcznej i placem zabaw o powierzchni ok. 300 m2 a także terenem rekreacyjnym z ławeczkami i młodym drzewostanem.