97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI UROCZYSTOŚĆ W LIPIU

10 listopada 2015 r., w Szkole Podstawowej w Lipiu uroczyście świętowano 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawiciele klas IV-VI w czasie uroczystej akademii zaprezentowali program artystyczny. Deklamowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni.

Uczniowie klas młodszych wysłuchali z jaką odwagą i poświęceniem walczyły poprzednie pokolenia Polaków, byśmy teraz byli wolnym, suwerennym narodem. Wielu żołnierzy nigdy nie wróciło do domu, innym nieustannie towarzyszyło cierpienie, lęk przed wrogiem czy też niewolą. Obawiali się  o dalsze losy najbliższych, usilnie pragnęli powrotu wolnej Ojczyzny. Dopiero spory państw zaborczych i ich przegrana podczas I wojny światowej stworzyły okazję, by rozpocząć proces odrodzenia państwa polskiego.

Pamiętamy o bohaterstwie rodaków, ich poświęceniu, szanujemy ich dokonania. Akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę była dla nas prawdziwą lekcją historii.

Mariola Ruchała